Montáž reproduktorů

Nabízíme montáž nových reproduktorů do Vašeho vozidla, které nejčastěji zákazníci spojují s odhlučněním vozidla a výměnou továrních reproduktorů za novější a výkonnější modely.

Nabízíme montáž těchto značek:

Sony – Alpine – Pioneer – JBL – Gladen – Eton – German Maestro – Focal – Rockford Fosgate – Hertz

Komponentní reproduktory

Komponentní reproduktory jsou typické tím, že jsou rozděleny na jednotlivá pásma – výškové a středobasové. Výškový reproduktor je tedy oddělen od toho středobasového a můžete jej umístit na vhodnější místo, což má za výsledek lepší zvukový projev ve vozidle. Součástí většiny komponentních reproduktorů je externí výhybka, která rozděluje výškové a středobasové pásmo, u 3pásmových reproduktorů i středové a basové pásmo. Výhodou komponentních reproduktorů je tedy především jejich vyšší kvalita zvuku oproti koaxiálním reproduktorům a obvykle i vyšší výkon. To je ovšem vykoupenou vyšší pořizovací cenou.

Koaxiální reproduktory

Koaxiální reproduktory se vyznačují tím, že výškový a středobasový reproduktor je umístěn v jednom koši. Výhodou koaxiálních reproduktorů je jednodušší montáž a obvykle nižší cena. Nevýhodou bývá snížená kvalita reprodukovaného zvuku a často i menší výkon. Konstrukce je typická tím, že uprostřed středobasového reproduktoru je umístěn výškový reproduktor, třípásmové koaxiální reproduktory se obvykle skládají z basového, středového a výškového reproduktoru.

Rozměr 

Reproduktory dělíme zejména podle rozměru. Ten nejčastěji používaný je průměru 165 mm a reproduktory s tímto průměrem najdete zejména ve předních a zadních dveřích automobilu. Totéž platí o reproduktorech o průměru 130 mm. Průměr 100 mm najdete často v palubní desce. Ty mají ale reproduktory se speciálním uchycením a jdou nahradit pouze reproduktory určenými do těchto vozů.

Citlivost 

Citlivost je udávána v decibelech (dB) a vyjadřuje hlasitost reproduktoru při poslechu ze vzdálenosti jednoho metru při jednom wattu ze zesilovače. Laicky řečeno čím vyšší citlivost, tím hlasitěji budou reproduktory hrát. Reproduktory s vyšší citlivostí zahrají tedy více nahlas než reproduktory s nižší citlivostí zapojené na stejný zesilovač.  ​​​​​​

Impedance

Běžná autorádia pracují s reproduktory nejčastěji o impedanci 4 nebo 3 Ohmy. Reproduktory s impedancí 3 Ohmy mají výhodu v tom, že při nižší impedanci produkuje zesilovač v rádiu vyšší výkon a reproduktory tak umí zahrát hlasitěji a bez zkreslení ve vyšších hlasitostech. Na externí zesilovač můžete bez problémů zapojit i reproduktory s impedancí 2 Ohmy.

Výkon 

Společně s citlivostí se jedná o velmi důležitý údaj, podle kterého vybíráme reproduktory. Pokud budete reproduktory připojovat na rádio bez externího zesilovače, doporučujeme reproduktory s nižším výkonem. Obecně doporučujeme použít reproduktory s výkonem do 70 W RMS a s co možná nejvyšší citlivostí. Nezapomeňte, že výkon autorádia je uváděný v maximálních hodnotách, reálný RMS výkon je cca 4 x 20 W RMS u značkových autorádií. Naopak pokud používáte externí zesilovač, je možné zapojit reproduktory s vysokým výkonem v závislosti na zvoleném zesilovači.

Subwoofery a ozvučnice

Často opomíjenou, ale přitom velmi důležitou částí, jsou subwoofery do auta. Výškový reproduktor umí perfektně zahrát vyšší střední a vysoká pásma, středobas, potom střední pásmo až basové, ale „zabasovat“ jako subwoofer – umí opravdu jen subwoofer. Aparatura bez subwooferu je vždy určitým kompromisem. Subwoofer není jen pro mladé nadšence, kteří hledají výkon a silné basy, ale hlavně pro plnoformátový kvalitní poslech v celém frekvenčním spektru.
V případě zájmu Vám poradíme, jak dosáhnout ideálního ozvučení vašeho vozidla.