Autoelektro | +420 721 904 277 | servis@car-diagnostik.cz

Autoservis | +420 774 663 208 | autoservis-pav@seznam.cz

Nastavení omezovače rychlosti V-Max

Omezovače rychlosti jsou ve vozech výrobcem nastaveny za účelem omezovat přívod paliva ve vysokých otáčkách motoru a ovlivňovat tak maximální rychlost zmiňovaného vozu z důvodu konstrukčních limitů vozidla a jeho komponentů. 

Nastavení je softwarové, tedy je možné maximální rychlost upravit na přání zákazníka posunout nebo zrušit, ale také snížit na nižší rychlost, což vyhovuje především dopravcům s dodávkami – za účelem nižší spotřeby.

Jak funguje omezovač rychlosti?

Omezovač rychlosti je softwarová úprava řídící jednotky, která limituje přívod paliva v horním rozsahu otáček motoru a tím vymezuje maximální rychlost daného vozidla.

Proč dělat úpravu?

V případě osobních vozidel je snaha tuto hranici nastavit na co možná nejvyšší hodnotu, tak aby bylo dosaženo maximálního využití potenciálu vozidla.

Naopak u vozidel užitkových/nákladních je tendence tuto hranici snížit, za účelem úspory nákladů na přepravu (úspora paliva) a zvýšení životnosti vozidel (řidiči nemohou vůz zbytečně „honit“).

Nejčastější úpravy:

Úplné odstranění – využití maximální rychlosti u osobních vozidel

Omezení na 90–100–110–130–140 km/h u dodávkových vozidel

Odstranění omezovače maximální rychlosti není v souladu s homologací vozidla. Tato úprava je proto možná pouze pro sportovní účely. Provedením tohoto úkonu na běžném vozidle se vozidlo stává nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích.